Основният борсов индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX приключи сесията с минимално повишение, докато другите индекси се понижиха.
Оборотът в края на сесията достигна 1,2 млн. лева от търговията с български акции и още почти 1,5 млн. лева от търговията с чуждестранни акции.
SOFIX се повиши с 0,04% до 612,34 пункта. По-широкият BGBX40 изтри 0,39% до 141,22 пункта. Индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT спадна с 0,16% до 183,58 пункта, а BGTR30 отписа 0,26% до 735,36 пункта.
От акциите в състава на SOFIX най-силен ръст отбелязаха книжата на „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) – с 3%, следвани от „М+С Хидравлик“ с ръст от 1,7% и „Алтерко“ с 0,27%, а най-силен спад – „Софарма трейдинг“ с 1,16%, „Монбат“ с 0,99% и „Адванс Терафонд“ с 0,67%.
От акциите, включени в BGBX40, най-силен ръст отбелязаха тези на „Петрол“ – с 24%. Компанията е и най-печелившата от всички търгувани днес. На второ място по ръст от акциите в широкия индекс са книжата на „ФеърПлей Пропъртис“ – със 7,95%, следвани от ПИБ и „Сирма Груп Холдинг“ с 1,96%.
Същевременно книжата на „Стара планина холд“ поевтиняха с 6,99%. Акцията е с най-силен спад в от всички търгувани, не само в широкия индекс. Пазарната оценка на „Корадо-България“ намалява с 2,72%, а на „Агрия Груп Холдинг“ – с 2,69%.
„Атоменергоремонт“ е дружеството с най-голям принос към оборота с 416 хил. лева, следвано от „Алтерко“ със 159,8 хил. лева. Последното е втората по ликвидност акция в сесията с 29 сделки, изпреварена само от акциите на БФБ-София с 60 сделки и 2% спад на цената на акциите.


Басейнова дирекция с първи коментар за умрялата риба във Варненското езеро
Арестуваха мъж заради закана за убийство и побой над жена
Борисов: Новото правителство трябва да получи 100 дни толеранс
Хванаха за ден 45 шофьори с алкохол или наркотици
Частични кметски избори се провеждат в 13 населени места
Политиките на Тръмп отслабиха защитите на САЩ срещу бъдещи пандемии
Изкуственият интелект ще отнеме работата ни, само ако му позволим
Макар и бавно, Европа най-накрая се събужда
SpaceX-Anthropic-OpenAI е коктейл с махмурлук
Основната научна цел на Белия дом е невежеството
Koenigsegg за 5 милиона долара се паркира на яхта за 86 милиона
Безпилотно такси помогна на крадец да избяга
Финландската твърдотелна батерия се оказа измама
„Европейската кола“ предизвика спорове още преди появата си
10 неща за BMW M3 E46, които дори заклетите фенове не знаят
Българско семейство и двегодишното им дете загинаха в брутална катастрофа в Германия
"Вангелия" разказва историята на Ванга за най-малките
Хасърджиев в позиция: Превърнаха личния ми живот, сексуалността ми в медиен скандал
Феноменалният Никола Цолов отново е лидер във Формула 2
Борисов за Кандев: Ако са му забранили да се качва в TikTok и заради това си тръгна, не го разбирам